Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Język
Languages

Kategorie

Klasy i grubość paneli

Panele podłogowe klasa ścieralności

Panele podłogowe posiadają różne klasy ścieralności i użyteczności. Ich klasa powiadamia nas o stopniu wytrzymałości tych produktów. Takie parametry są wyznaczane na podstawie normy unijnej EN 13329. Według niej ustalana jest odporność paneli na ścieranie, uderzenia, uszkodzenia mechaniczne, zaplamienia, odpryski, zarysowania czy odbarwienia. Należy również sprawdzić jaka jest ich grubość. Przeważnie wynosi od 6 do 14 mm. Im panele podłogowe są grubsze, tym bardziej odporne na liczne uszkodzenia i stałe odkształcenia. Należy wybrać takie, które będą dostosowane do poziomu ich używalności.

Brak produktów w tej kategorii

Panele podłogowe – klasy

Panele podłogowe mają rozmaite klasy ścieralności: W1, W2, W3, W4 oraz W5. Można spotkać także oznaczenia AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5. Warta rozpatrzenia jest również ich klasa używalności: 21, 22, 23, 31 i 33. Jeśli chodzi o tę pierwszą klasę – W1, W2 oraz W3, będą to panele przystosowane do ułożenia w mieszkaniach i domach prywatnych. Natomiast dwie ostatnie doskonale sprawdzą się w lokalach publicznych, takich jak na przykład sklepy. Z kolei oznaczenia związane z klasą używalności są złożone z dwóch cyfr – pierwsza sugeruje rodzaj pomieszczenia, w którym powinny być ułożone, a drugi natężenie ruchu, jakie powinno w nim występować. Grubość paneli jest bardzo ważna, ponieważ decyduje o stopniu możliwości ich eksploatacji.

Panele podłogowe – grubość

Grubość to decydująca cecha, świadcząca o możliwości odginania się i poddania pod określony ciężar. Czym panele są grubsze, tym bardziej trwałe. Nie ulegają odkształcaniu się ani szybkiemu uszkodzeniu. Ich grubość powinna wynosić minimalnie 8 mm. Jednakże grubsze panele, których klasa ścieralności jest również wysoka, gwarantują dłuższe użytkowanie. Zawsze należy sprawdzać także materiał, z którego wytworzona jest płyta nośna. Producenci w większości polecają panele z wysokiej klasy z płytą HDF, która jest mocna oraz trwała.

Panele podłogowe – klasa ścieralności

Panele są przyporządkowane do danej klasy ścieralności zgodnie ze skalą Brinella (BHN). Określa się ją poprzez silne wkładanie metalowej kulki w drewno. Analogicznie z wartością otworu w drewnie oraz średnicą kulki, ustalany jest poziom ich twardości. W naszym kraju najtwardsze drewno, z jakiego produkowane są panele pochodzi z takich drzew jak wiąz, grusza, klon oraz jawor. Do jeszcze twardszego drewna należą gatunki egzotyczne, czyli jatoba, irokko, wenge i merbau.

Proszę czekać